1700 zimujących łabędzi krzykliwych w obszarze Doliny Słupi [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Rekordowe koncentracje zimujących łabędzi krzykliwych w pomorskich obszarach Natura 2000.
Rekordowe koncentracje zimujących łabędzi krzykliwych w pomorskich obszarach Natura 2000. Fot. Marek Ziółkowski/RDOŚ
Udostępnij:
Ponad 1700 łabędzi krzykliwych odnotowano podczas akcji liczenia tych ptaków w obszarze Doliny Słupi. Tylko na Zbiorniku Krzynia doliczono się tysiąca osobników.

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, przy współpracy z Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych w Słupsku, w połowie grudnia rozpoczęli kolejny sezon monitoringu zimowych koncentracji łabędzi krzykliwych, który prowadzony jest od 2016 roku.

Kontrolami objęto miejsca dziennego przebywania, noclegowiska, a także żerowiska tych ptaków, na terenie obszarów Natura 2000: Dolina Słupi i Wielki Sandr Brdy, położonych w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi oraz w Zaborskim Parku Krajobrazowym. W pomorskich obszarach Natura 2000 prace koordynowane są przez Marka Ziółkowskiego, ornitologa, głównego specjalistę z Wydziału Obszarów Chronionych RDOŚ.

W obszarze Dolina Słupi odnotowano ponad 1700 łabędzi krzykliwych na noclegowiskach. Na największym, zlokalizowanym na Zbiorniku Krzynia nocowało ponad 1000 ptaków, na sąsiednim jeziorze Mała Krzynia – ponad 470. Ptaki rano rozlatywały się na żerowiska, głównie na pola z rżyskiem kukurydzy, gdzie tworzyły koncentracje liczące ponad 1000 osobników.

ZOBACZ TEŻ:

Jak zauważają przyrodnicy, w trakcie badań prowadzonych od 2016 roku, dotychczas najwięcej ptaków (1240 osobników) stwierdzono na noclegowiskach w lutym 2018 roku. Obecnie padł rekord liczebności w tym obszarze Natura 2000. W obszarze Wielki Sandr Brdy było łącznie ponad 120 łabędzi krzykliwych, przebywających w ciągu dnia na jeziorach przepływowych rzeki Brdy.

Przyrodnicy wyjaśniają, że na zimowanie łabędzi krzykliwy wpływ mają: warunki atmosferyczne (przy łagodnych zimach liczebność ptaków jest większa) oraz dostępność w okresie zimowym rżysk kukurydzy, stanowiących ich podstawową bazę pokarmową.

Prowadzony monitoring wskazuje na zmiany w zwyczajach migracyjnych łabędzi krzykliwych. Wykorzystując dogodne warunki atmosferyczne i dostępność bazy pokarmowej ptaki zatrzymują się na trasie wędrówki do tradycyjnych zimowisk i zostają na zimę. W konsekwencji przesunięciu bliżej lęgowisk ulegają miejsca ich zimowania.

Na podkreślenie zasługuje, iż łabędź krzykliwy wymieniony został w załączniku I do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (tzw. Dyrektywa Ptasia). Progi kwalifikujące ostoje ptaków o znaczeniu międzynarodowym IBA (Importent Birds Areas) dla koncentracji nie lęgowych łabędzi krzykliwych wynoszą 590 osobników.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, odnotowane liczebności przekraczają minimalny próg i kwalifikują obszar Natura 2000 Dolina Słupi jako ważne w skali europejskiej miejsce koncentracji ptaków zimujących tego gatunku.

Badania kontynuowane będą w styczniu, w lutym i w marcu 2021 r.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie